Strona główna
Oferta
Cennik
Galeria
Centrum wiedzy
Kontakt

Montaż mebli kuchennych, podłóg i drzwi - Wrocław i okolice

 

System do zabudowy płytami z karton gipsu. Wykonany z profili aluminiowych. System należy montować i projektow... więcej >
Służy nam do przyrządzania posiłków, odstawiania gorących naczyń, odmrażania zmrożonej żywności, spoży... więcej >
galeria zdjęć

Układanie paneli laminowanych na podłożach betonowych

Bardzo często osoby prywatne by zaoszczędzić na usłudze, podejmują się montażu u siebie w domu paneli laminowanych. Nie jest to czynnośc bardzo ciężka nie mniej lepiej właściwie się do tego przygotować od razu by nie popełnić błędów które będą miały póżniej poważne konsekwencie. Najczęściej błędy montażu objawiają się w unoszeniu podłogi laminowanej, rozpadaniu podłogi na zamkach lub zawilgoceniu bazy hdf co skutkuje rozdwojeniem laminatu.

Podstawowe narzędzia do kładzenia podłóg:

 1. wyrzynarka z odpowiednimi ostrzami do laminatu,
 2. młotek,
 3. stalowa miara zwijana,
 4. ołówek
 5. kliny dystansowe,
 6. dobijak w formie zagiętej listwy stalowej,
 7. kołek z drewna twardego (np buczyny),

Elementy niezbędne do położenia paneli na betonie:

 1. folia paroizolacyjna 0,2 mm,
 2. podkład wygłuszający,
 3. listwy przypodłogowe wraz z wykończeniami,
 4. kołki rozporowe,
 5. listwy dylatacyjne,
 6. i najważniejsze - odpowiedniej jakości panele laminowane.

Przed rozpoczęciem montażu należy bezwzględnie przeczytać instrukcję dołączoną do paneli. Jest to konieczne ze względu na różne sposoby składania paneli laminowanych. Inną techniką należy posługiwać się przy panelach firmy Classen, Kronoplus, Kronopol, Egger itp. Złe rozpoczęcie składania paneli może skutkować uszkodzeniem zamków. Nie wolno również stosować paneli laminowanych w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (łazienki, sauny, pomieszczenia przy basenach), chyba że producent w instrukcji twierdzi że jego panele sprostają tym warunkom.

Przed montażem należy dokładnie obejrzeć towar czy nie występują na nim wady, zarysowania, różnice tonacji. Żaden sklep nie uwzględni wad towaru który już jest zamontowany.

Panele podłogowe budową są złożone z warstw płyty HDF, papieru z drukiem wzoru i warstwy ścieralnej. O tym pisałem w innym poradniku. Jako podłoga pływająca nie mogą być w żaden sposób związane z podłożem i ścianami. Należy więc pamiętać o zachowaniu z wszystkich stron przerw dylatacyjnych. Pamiętać należy równiarz o instalacjach doprawadzających ogrzewanie do grzejników Wielkości przerw wynoszą przeciętnie około 8-12 mm. Jako że panele pracują w każdym kierunku - bezwzględnie należy tego pilnować. Panele pod względem stabilności są gorsze od drewna. Układamy je w temperaturze powyżej 18 stopni C i wilgotności względnej od 50 do 70 %. Przy układaniu na posadzkę z ogrzewaniem podłogowym - wilgotność posadzki powinna być taka jak do położenia parkietu. (jastrych: maksymalnie 2% wilgotności resztkowej; jastrych anhydrytowy (posadzki gipsowe): maksymalnie 0,5% wilgotności resztkowej.

Najpierw należy dokładnie wyliczyć jaka będzie szerokość ostatniego rzędu paneli. Jeśłi szerokość będzie mniejsza niż 5 cm nalezy odpowiednio przyciąć pierwszy pas.

Pracę rozpoczynamy od ułożenia folii paroizolacyjnej na całej posadzce. W momencie łączenia folii należy zastosować około 20 cm pas nakładającej się folii i dodatkowo je skleić taśmą. Folię wywinąć na scianę.(Folii nie stosujemy gdy układamy panele na drewnianą podłogę) Na folię rozkładamy podkłady izolujące. Staramy się je układać w poprzek rozłożonych póżniej paneli laminowanych. Należy bezwzględnie pamiętać o dylatacji. Powyżej wielkości 8 metrów każde pomieszczenie należy dodatkowo dylatować.

Izolacja foliąparoizolacyjną

Panele zaczynamy układać od dociętych elementów przy pomocy klinów (zachowanie dylatacji od ściany)ostatni w rzędzie panel docinamy pamiętając o zachowaniu dylatacji.

Kliny pomocniczeZaczynając drugi rząd musimy pamiętać o skróceniu pierwszego panela o minimum 30 cm. Ma to na celu przesunięcie względem siebie zamków(zapobiega niekontrolowanemu otwieraniu się zamków i zwiększa siłę trzymania się nawzajem paneli) Należy pamiętac o metodzie zapinania paneli wyczytaną w instrukcji (przy nowoczesnych panelach potrzebne jest tylko uderzenie z góry w panel poprzez drewniany kołek - zamek Megalock)ostatni element zapinamy z pomoca metalowej "łyżki". W następnym rzędzie znów przesuwamy zamki względem siebie i ....... tak do końca pokoju.

prawidłowe warstwy pod panele

Ostatni panel w rzędzie obrócić o 180 stopni w celu przyciecia i ułożyć stroną dekoracyjną w kierunku górnym obok poprzedniego rzędu (policzkiem wpustu do policzka wpustu).
Po stronie czołowej uwzglednić odpowiedni odstęp od ściany. Panel oznakować w odpowiednim miejscu i przyciąć. Wsunąć w odpowiedni zamek pamiętając o przesunięciu na zamku (minimum 30 cm) i zamknąć korzystając z "łyzki" lub dobić jeśli to jest Megalock.

W momencie konieczności wycinania otworów na rury pamiętać o zachowaniu "dylatacji" minimum 10 mm z każdej strony rury ;-). Zaślepić pżniej można specialnymi rozetkami.

Mocujemy dookoła listwy na kołki, montujemy wykończenia i listwy zakrywające dylatacje przy drzwiach i wprowadzamy się z meblami do nowego pokoju.

listwy plastykowe

docinanie listwy brzeszczotem

wykończenie do listew

wykończenia listew

Pomieszczenie po montażu paneli laminowanych


WRÓĆ DO SPISU TREŚCI CENTRUM WIEDZY

Bartłomiej Szatko

centrum montażu wrocław

Usługi montażu mebli, szaf, układania podłóg drewnianych pływająco, klejenia parkietów, montażu drzwi wewnętrznych i zewnętrznych  we Wrocławiu, Trzebnicy, Oławie, Kątach wrocławskich, Obornikach śląskich


e-mail: biuro@centrum-montazu.pl

 

Strona głównaOfertaCennikGaleriaCentrum wiedzyMapa stronyKontakt