W ostatnim czasie jednen z klientów firmy zwrócił się z prośbą o zamontowanie paneli laminowanych w łazience. Mój własny pogląd na temat zastosowania paneli laminowanych w wilgotnych pomieszczeniach jest jeden - laminat, podłogi drewniane o duzym współczynniku pracy w warunkach podwyższonej wilgotności należy trzymać od łazienek z daleka. Nie mniej klient oczytawszy się reklamy firmy Quick-Step zdecydował się na sfinansowanie i zlecenie montażu i wykończenia łazienki tymi panelami.
Oto przykładowe wzory paneli laminowanych do łazienki.

Oto moje wrażenia z instalacji tej podłogi.
Paczki przyjechały w formie wąskich desek, ślicznie zapakowane i zabezpieczone. W każdym opakowaniu znajdowały się dodatkowe akcesoria w formie uszczelki gumowej w mb w jednym długim kawałku do przycięcia. Panele były wykonane z hdf który wygląda na impregnowany przed wodą.
dodatkowo klient jako system przeznaczony do wilgotnych pomieszczeń zakupił:
- klej doszczelniający do krótkich krawędzi,
- kit do wykańczania paneli przy framugach i ścianach.
Proces instalacji różnił się dodatkowymi czynnościami których się nie wykonuje przy standardowych panelach. Zostaną one przedstawione w tym opisie nieco póżniej.
By prawidłowo zainstalować te panelew łazience należy mieć:
- kliny dylatacyjne (panel pracuje we wszystkich kierunkach jednakowo, parkiety drewniane po szerokości klepki najwięcej)
- pomocnik montażu w formie prostej krawędziami deski z drewna (dobijak np bukowy),
- młotek
- urządzenie do wycinania (piłę tarczową, wyrzynarkę, ukośnicę do wyboru)
- otwornice na przepusty rurowe,
- pistolet do silikonów,
- nożyk lub nożyczki do cięcia uszczelki gumowej.
Instalacja przebiega tak jak standardowych paneli. Należy wyliczyć wielkość łazienki i ustalić jaka szerokość powinna być pierwszej deski, jeśli musimy instalować kilka paneli na krótkim piórze to sklejamy go przy pomocy specialnego kleju. stosujemy kliny i instalujemy rząd paneli wraz z dociętą uszczelką. W instrukcji jest napisane by uszczelka była dłuższa o około 10 mm od długości zakładanych lameli panelu. Dbamy by łączenia krótkiej krawędzi były przynajmniej 30 cm od siebie. Wkładamy rząd paneli wraz z założoną uszczelką, dobijamy krawędź młotkiem poprzez dobijak drewniany. I tak z każdym rzędem dalej. Pamiętamy by wszędzie dookoła zachować dylatację 10 mm lub większą jeśli pomieszczenie jest większe niż 6m x 6m. Instalujemy listwy i wykańczamy pomieszczenie i widoczne miejsca kitem do systemu.
Zapraszam do składania zleceń poprzez formularz kontaktowy na montaż podłóg drewnianych i laminowanych we Wrocławiu
 |
Usługi montażu mebli, szaf, układania podłóg drewnianych pływająco, klejenia parkietów, montażu drzwi wewnętrznych i zewnętrznych we Wrocławiu, Trzebnicy, Oławie, Kątach wrocławskich, Obornikach śląskich
e-mail: biuro@centrum-montazu.pl
|
|
|