Strona główna
Oferta
Cennik
Galeria
Centrum wiedzy
Kontakt

Montaż mebli kuchennych, podłóg i drzwi - Wrocław i okolice

 

Panele podłogowe laminowane są to podłogi skonstruowane przez człowieka. Są wytworem mającym połączyć cechy ... więcej >
W związku z bardzo częstymi pytaniami klientów na temat właściwego doboru podkładów tłumiących zami... więcej >
galeria zdjęć

Instalacje w kuchni - na co zwrócić uwagę

Przy projektowaniu instalacji w kuchni należy zwrócić uwagę na:

1. Gniazda.
Przeważnie montowane w pasie nad blatem w ilościach zapewniających komfortową pracę sprzętem zmechanizowanym w kuchni. Nie należy ich ilości ograniczać. Praca w kuchni ma być przyjemnością a nie udręką dla gospodarza kuchni.

2. Oświetlenie.
Obejmuje instalacje związane z pomieszczeniem i meblami. Oświetlenie stosowane w meblach jest zasilane napięciem bezpiecznym 12V przetwarzanym przez transformator z 230V. Obecnie coraz częściej stosuje się oświetlenie LED wzdłuż górnych szafek kuchennych(wpuszczone w listwy. Położenie i sposób włączania poszczególnych punktów elektrycznych określi nasz projektant.

3. Zlewozmywak
Przyłącza - odpływ i dopływy - powinny być umieszczone w obrębie "szafki zlewowej", Należy ograniczać "skręty" instalacji by woda wraz z "brudami" kuchennymi nie zatykała rur w tych miejscach.  Należy pamiętać o właściwym rozlokowaniu wszystkich zaworów w ścianie by podczas montażu nie było problemów z intalacją wężyków. Zawory dodatkowe zmywarki odsunąć od połączeniowych do baterii (zmywarki posiadają duży elektrozawór na wężu podłączeniowycm do zaworu). Pamiętać o właściwej wysokości odpływu nieczystości około 45 cm od podłoża). Woda nie może zalegać w rurach.

4. Zmywarka
Należy pamiętać że przestrzeń za zmywarką jest ograniczona. Przy standardowych blatach głębokości 60 cm nie będzie możliwe umieszczenie za nią zaworów doprowadzających wodę i odpływu. Należy wykonać te zawory w szafce obok pamiętając by nie zaginać przewodów łączących. Gniazdo prądu należy umiejscowić ponad instalacją wodną (również w szafce obok) by uniknąć możliwości zalania wodą i porażenia prądem.

5. Piekarnik
Zasilanie - zwykłe gniazdo 1 fazowe 230 V. Wyjątek stanowią piekarniki ze sterowaniem do płyt elektrycznych - zasilanie jak płyty.
Bezpośrednio za piekarnikiem może być mało miejsca - podobnie jak w przypadku zmywarek.

6. Płyty grzejne elektryczne
Płyty elektryczne wymagają instalacji dwu lub trzy fazowej zakończonej przewodem lub puszką.
Podłączenia płyty dokonuje elektryk z uprawnieniami pod rygorem utraty gwarancji lub zniszczenia płyty.


Płyty grzejne gazowe

W przypadku płyt gazowych przy projektowaniu instalacji należy uwzględnić dostęp do zaworu. Dobrym miejscem lokalizacji zaworu jest szafka zlewowa.
Pamiętajmy o gniazdku zasilającym - dla zapalarki przy płycie gazowej.

7. Chłodziarka
Zasilanie - gniazdo 230V. Najlepiej obok w szafce. Pamiętać trzeba też że do niektóre chłodziarki wymagają dostępu wody do kostkarki i dyspensera.

8. Wyciąg
Zasilanie - gniazdo 230 V umieszczone najlepiej w osi okapu. Nie zawsze okap może być podłączany bezpośrednio do przewodu kominowego. Określają to szczegółowe przepisy budowlane dotyczące wentylacji i klimatyzacji. W budynkach wielorodzinnych dodatkowe zastosowanie mają przepisy i rozporządzenia dotyczące użytkowania zbiorczych kanałów kominowych.
Przy odległym umieszczeniu kanałów od okapu również należy uwzględnić możliwość pracy w "obiegu otwartym". Należy wówczas dodatkowo stosować filtry węglowe pochłaniające zapachy. W przypadku domów jednorodzinnych istnieje możliwość przeniesienia silnika z turbiną na zewnątrz pomieszczenia kuchennego, na przykład na poddasze. Skutkiem będzie prawie bezgłośna praca okapu w kuchni. Dotyczy to tylko niektórych, wybranych modeli okapów.

9. Pralka.
Zasilanie - gniazdo 230V, dopływ i odpływ wody.
Preferowane są tu modele do zabudowy. Charakteryzują się one cichszą i stabilną, pracą. Często nie widać ich w kuchniach tak są dobrze wkomponowane w zestaw.

Dzięki zaplanowaniu w projekcie tych wszystkich elementów unikamy przy instalacji kuchni nagłych problemów z niemożliwością podłączenia sprzętu agd.


WRÓĆ DO SPISU TREŚCI CENTRUM WIEDZY

Autor: Bartłomiej Szatko
biuro@centrum-montazu.pl

centrum montażu wrocław

Usługi montażu mebli, szaf, układania podłóg drewnianych pływająco, klejenia parkietów, montażu drzwi wewnętrznych i zewnętrznych  we Wrocławiu, Trzebnicy, Oławie, Kątach wrocławskich, Obornikach śląskich


e-mail: biuro@centrum-montazu.pl

 

Strona głównaOfertaCennikGaleriaCentrum wiedzyMapa stronyKontakt